11 listopada na wileńskiej Rossie: Ambasador Doroszewska złożyła wieniec w imieniu prezydenta RP

„Jak co roku gromadzimy się na Rossie przy mauzoleum Matki i Serca Syna, aby świętować dzień odrodzenia państwa polskiego. W tym roku jest to rocznica 99., a więc rozpoczynamy rok jubileuszowy stulecia niepodległości Polski. Obchodzi ten jubileusz cała wspólnota Polaków w Rzeczypospolitej Polskiej i na Litwie i w innych krajach, gdzie mieszkają nasi rodacy” – powiedziała ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska podczas obchodów Święta Niepodległości Polski na wileńskiej Rossie.

Ambasador Doroszewska złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zwracając się do zgromadzonych, przekazała prośbę prezydenta do wszystkich Polaków, aby przypadający za rok jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości „stał się świętem całej polskiej wspólnoty, by każdy czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach, ale i do ich współtworzenia”.

Podczas uroczystości odegrano hymny Polski i Litwy. Ambasador podziękowała za gratulacje składane Polsce przez partnerów litewskich.

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oddali przedstawiciele polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, samorządów, placówek edukacyjnych. Honorową wartę przy Mauzoleum pełnili harcerze i kombatanci. Odbyła się wspólna modlitwa.

Nieodłącznym akcentem wileńskich uroczystości niepodległościowych już od 23 lat jest organizowana przez Wileński Hufiec Maryi Sztafeta Niepodległości. W tym roku w Sztafecie udział wzięło blisko 200 harcerzy z Litwy i Polski. Uczestnicy sztafety wystartowali w sobotę wcześnie rano z Zułowa – miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. Dotarli na Rossę po pokonaniu 63 km w sześć godzin.

Z okazji Dnia Niepodległości Polski w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, licznie zamieszkanej przez Polaków, odbyły się koncerty okolicznościowe, akademie, w kościołach zostały odprawione Msze św. w intencji Polski.