Obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, we współpracy z Ambasadą RP w Wilnie, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w obchodach 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniach 4-5 grudnia br. Uroczystości rocznicowe planowane są w Wilnie oraz, we współpracy ze Związkiem Polaków na Litwie, w Zułowie.

Udział w obchodach na Litwie wezmą liczni goście z Polski, w tym szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk wraz z delegacją kombatantów.

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń rocznicowych:

4 grudnia (poniedziałek)
Godz. 11.00 – 12.00 – Msza Święta w Kościele pw. Św. Teresy w intencji śp. Marszałka;
Godz. 13.30 – 15.00 – Uroczystości (w tym składanie wieńców) przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Starej Rossie;

5 grudnia (wtorek)
Godz. 11.30 -12.30 – Uroczystości (w tym składanie wieńców) w Zułowie.

Przedstawicieli mediów pragniemy poinformować, że delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych 5.12. br. o godz. 14.00 złoży na Cmentarzu Wojskowym na Antokolu wieńce w kwaterze poległych za Ojczyznę w latach 1919-1920 oraz przy pomniku poległych o niepodległość Litwy w roku 1991.

Zdjęcie z archiwum Muzeum Józefa Piłsudskiego użyczone na potrzeby konferencji „Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim”.

Dodatkowo, w ramach programu uzupełniającego uroczystości na Rossie i w Zułowie, w dn. 5-6 grudnia w Wileńskim Ratuszu odbędzie się konferencja naukowa „Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim”, organizowana przez Instytut Polski w Wilnie, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Historii Litwy oraz Wydział Historii Uniwersytetu Wileńskiego.

Program konferencji naukowej „Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim”.