Grób 5 mieszkańców Olkienik zamordowanych 25 maja 1942 r. w Zaprzekopach

Egzekucja wykonana przez litewski oddział służący administracji niemieckiej. Do tragedii doszło z powodu konfliktu rodzinnego, w czasie którego syn zagroził ojcu bronią. O incydencie doniesiono do niemieckiej komendantury, gdyż posiadanie broni w tym czasie było zakazane. Niemcy zamierzali aresztować sprawcę, jednak w czasie próby zatrzymania podejrzany jednego z nich zastrzelił, sam też poległ w czasie strzelaniny. Za zastrzelonego niemieckiego żołnierza Niemcy zamierzali zamordować 100 osób (podobnie jak w Pircziupiach). „Litwini z wójtem na czele zaczęli zapewniać niemieckie kierownictwo, że tu działają „polscy partyzanci” i że są to ich działania prowokacyjne. Wszystkich, którzy posiadali litewskie paszporty, wydane po 1940 r., wypuszczono. Zainicjowano łapankę młodych mężczyzn narodowości polskiej . Na Zielone Świątki zamordowano 22 mężczyzn, z nich 21 niewinnych.

Na kamiennym postumencie nieduży krzyż i tabliczka z nazwiskami. Całość ogrodzona: słupki metalowe i łączące je pręty. Z tyłu za ogrodzeniem drugi większy krzyż. Tablica w j. polskim z nazwiskami pochowanych.

Lista ofiar:

  1. Jabłoński Adam, ur. w 1880 r., zginął w w. 62 l., aptekarz
  2. Jodkowski Witold, ur. w 1913 r., zginął w w. 29 l., gajowy
  3. Jungnikiel Adam, ur. w 1916., zginął w w. 26 l., technik
  4. Kot Franciszek, ur. w 1910, zginął w w. 32 l., wojskowy, dowódca II Plutonu CKM Szwadronu KOP „Olkieniki”1
  5. Lewandowski Adam, ur. w 1892, zginął w wl. 50 l., organista

1 mail p. M. Kot Adamskiej z dn. 13 04 2020

Inskrypcja

Tu spoczywają mieszkańcy Olkienik rozstrzelani przez okupanta niemieckiego 25 maja 1942 r. /+ Jungnikiel Adam / + Jabłoński Adam / + Jodkowski Witold / + Kot Franciszek/+ Lewandowski Adam. /Cześć ich pamięci. /