Tablica pamięci ofiar zbrodni katyńskiej w Jałówce (Egliszkach)

TABLICA składa się z 3 płyt kamiennych. Ogólne wymiary tablicy – 95×140 cm. Wymiary czerwono-szarych płyt kamiennych (lewej i prawej) – 40×105 cm. W płytach wycięte są dwa ramiona krzyża. Wymiary czarnej płyty kamiennej (środkowej), Tablica pamiątkowa dedykowana ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej na dziedzińcu szkolnym umieszczonej pod płytami czerwono-szarymi – 44×140 cm. KOPIEC KAMIENNY (utrzymujący tablicę) do kamiennej podstawy ma 230 cm szerokości i 175 cm wysokości. KAMIENNA PODSTAWA – wysokość murku kamiennego od 50 do 80 cm, gdyż pomnik stoi na terenie spadzistym. Ogólne wymiary kamiennej podstawy – 470×580 cm.

Pomysłodawcą upamiętnienia ofiar mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej był Zbigniew Czech, dyrektor Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce w rej. wileńskim. W dniach 23-25 maja 2010 r. grono pedagogów gościło w Smoleńsku. Po powrocie powstał pomysł by upamiętnić katastrofę smoleńska i wydarzenia katyńskie w Egliszkach. Realizacja pomysłu nie byłaby możliwa bez pomocy zaprzyjaźnionych ze szkołą księży z Kaszub, z Archidiecezji Gdańskiej – ks. Ireneusza Bradtke i ks. Krzysztofa Sagana. W 2012 r. ks. K. Sagan był z grupą ministrantów w Jałówce. Pan dyrektor wspomniał wówczas o pomyśle umieszczenia tablicy. Ks. K. Sagan wróciwszy do Polski zwrócił się do Leona Czerwińskiego, prezesa firmy Murkam w Przodkowie, z pytaniem, czy nie ufundowałby tablicy. Odpowiedź była pozytywna. Po uzgodnieniach (pomysł z krzyżem wg tablicy smoleńskiej w sanktuarium św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku; projekt tablicy – Zbigniew Czech, Alicja Dacewicz, Krystyna Dejnarowicz), wygląd tablicy został zaakceptowany przez firmę. Poświęcenia tablicy 14 kwietnia 2015 r. dokonał ks. I. Bradtke, a odsłonięcia tablicy – mer rejonu wileńskiego Maria Rekść i ks. Krzysztof Sagan.

Uroczystość na dziedzińcu szkolnym poprzedziła przygotowana przez społeczność szkolną akademia poświęcona 75 rocznicy zbrodni katyńskiej i 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy uroczystości wzięli również udział w mszy św. celebrowanej przez ks. Tadeusza Jasińskiego, a koncelebrowanej przez księży z Wileńszczyzny i Polski.

Warto dodać, że nieopodal Jałówki, w Nowej Wilejce, w magistracie, pracował jako komisarz Ryszard Wilamowicz (1901-1940), podporucznik, oficer rezerwy WP, inżynier rolnik. W 1939 r. zmobilizowany do 1. Pułku Piechoty. Dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. zamordowany przez NKWD w Katyniu.

 

Inskrypcja

CZĘŚĆ ŚRODKOWA: (górna partia płyty) PAMIĘCI/ (dolna partia płyty) DAR FIRMY MURKAM (logotyp firmy) /JAŁÓWKA 2015/ CZĘŚĆ LEWA: (wizerunek Matki Bożej Katyńskiej (Kozielskiej))/1940/POLAKÓW/ POMORDOWANYCH/W/ KATYNIU/ CZĘŚĆ PRAWA: ...aby z tej śmierci/wyrosło dobro, tak jak/z Krzyża/ Zmartwychwstanie.../św. Jan Paweł II/2010/96 OFIAR KATASTROFY LOTNICZEJ W SMOLEŃSKU/