Kwatera grobów żołnierzy AK ekshumowanych z Dziewieniszek

?

W dniu 29 maja 1944 roku w Klewicy pod Dziewieniszkami poległo w walce z sowiecką bandą rabunkową wychodzącą z Puszczy Rudnickiej czterech partyzantów AK. Byli to: kpr. Ryszard Dudek „Zuch” z 13 Brygady „Nietoperza” oraz N. Czajkowski ps. „Czajka” i Stanisław Wasilewski ps. „Gwoźdź” z 12 Brygady „Cerbera”. 30 maja 1944r. pochowani zostali na skwerze przed kościołem w Dziewieniszkach. Czterej polscy żołnierze, którzy pochodzili z 12 i 13 Brygad AK, polegli 29 maja 1944 roku w miejscowości Klewice w okolicach Solecznik w potyczce polskiego patrolu z silnym sowieckim oddziałem partyzanckim. Patrol polskich żołnierzy obserwował przemarsz sowieckiego oddziału partyzanckiego, przechodzącego z Puszczy Nalibockiej do Puszczy Rudnickiej. Po napotkaniu polskiego patrolu oddział sowiecki otworzył ogień. W czasie tej potyczki zginęło 4 polskich żołnierzy, których 30 maja 1944 roku pochowano w Dziewieniszkach na skweru rynku. Jednym z nich jest kapral Ryszard Dudek „Zuch”. 25 sierpnia 1993 r. dokonano ekshumacji przenosząc ich prochy oraz innych nieznanych siedmiu, prawdopodobnie żołnierzy sowieckich, na cmentarz w Solecznikach – tworząc kwaterę, na której w 2012 roku ustawiono pamiątkowy krzyż. 27 sierpnia 1993 r. odbył się na cmentarzu pogrzeb 4 ekshumowanych 25 VIII 1993 r. ze skweru na rynku w Dziewieniszkach żołnierzy AK poległych 29 maja 1944 r. w walce 3 Zgrupowania w okolicy Solecznik. W pustym narożniku cmentarza pochowano 4 żołnierzy AK w jednym oddzielnym rzędzie. 7 NN (najprawdopodobniej żołnierzy radzieckich), również ekshumowanych z Dziewieniszek, pochowano obok w oddzielnym rzędzie. Dalsze miejsca w tym rzędzie zostały zarezerwowane dla szczątków licznych pojedynczych mogił żołnierzy AK rozsianych w okolicach Solecznik i Dziewieniszek, które po ekshumacji zostaną przeniesione na ten cmentarz i odpowiednio pochowane.

4 groby ekshumowanych Akowców spoczywa pod betonowymi krzyżami z wytłoczonymi napisami. Każdy grób oznaczony betonowym obramowaniem. W następnym rzędzie pochowano NN żołnierzy litewskich.

Inskrypcja

W HOŁDZIE / ŻOŁNIERZOM / ARMII KRAJOWEJ / SYNOM ZIEMI WILEŃSKIEJ / I NOWOGRÓDZKIEJ / POLEGŁYM W WALKACH / ZA OJCZYZNĘ / CZEŚĆ ICH PAMIĘCI // ARMIJOS KRAJOVOS / VILNIAUS IR NAUGARDUKO / ŽEMIŲ SŪNŲ / ŽUVUSIŲ KOVOSE UŽ TEVYNĘ / ŠLOVINGAM ATMINIMUI //